Näpunäiteid esmakordsele tšintšilja omanikule
Tšintšiljad on mängulised, sõbralikud ja väga intelligentsed väikeloomad. Neil on omad harjumused ning nende päevane rutiin peaks olema nii loomulik kui võimalik. Tšintšiljad on ööloomad, kuid kuna nad on sotsiaalsed loomad, siis nad adapteeruvad sinu eluviisiga, et saaksid nendega mängida (soovitavalt iga päev samal ajal).
Kui võtad koju tšintšilja
Enne tšintšilja koju toomist veendu, et sul on olemas kõik vajalik, et saaksid ta panna oma uude kodusse esimesel võimalusel. Nad vajavad umbes 24 tundi kohanemisaega. Ei soovitata oma tšintšiljat esimestel päevadel väga puudutada. Kui ära unusta temaga rääkida ja talle seltsi pakkuda, kuna ta võib oma õdedest-vendadest puudust tunda.
Lihtsalt anna talle piisavalt puhast vett ning sööda talle esialgu vaid heina, et vältida seedimisega seotud ärritusi. Sa saad aru, et sinu tšintšilja on oma uue koduga kohanenud kui ta hakkab sööma, jooma ja end puhastama.
Mida tšintšilja sööb?
Tšintšiljadel on väga tundlik seedesüsteem. Ta vajab iga päev hea tervise jaoks tasakaalustatud toitumist ja värsket heina, et tagada piisavalt kiudaineid ja mineraale. Vaja võib minna ka näriliste kivi või ohutuid oksakesi, millega oma hambaid kulutada.
Tšintšilja dieet peab olema väikse rasvasisaldusega ja nad ei tohiks kunagi saada päevalilleseemneid või pähkleid, kuna nad kalduvad kergesti ülekaalulisusele ja see võib pikaajaliselt mõjuda surmavana.
Tšintšiljad vajavad toitmist iga päev (hommikul ja õhtul). Hea kvaliteediga, raske savikauss hoiab toidu puhtana ja ennetab kausi ümberlükkamist. Kausse tuleks puhastada iga päev. Maiusena võid talle anda aeg-ajalt õunatükke või porgandit. Võid anda ka värsket heina või peterselli, kuid arvesta, et liiga palju värsket võib põhjustada kõhulahtisust.
Värske vesi peab neil alati ees olema!
Kuhu tšintšilja elama panna?
Tšintšiljad vajavad piisavalt ruumi magamiseks, söömiseks ja ringi jooksmiseks. Nad on sotsiaalsed loomad ja võimalusel tuleks neid pidada samasoolistes paarides või gruppides.
Tšintšiljasid tuleb pidada tubastes tingimustes ja temperatuur võiks olla püsiv, eemal otsesest päikesevalgusest ja teistest loomadest. Nad vajavad turvalist ja ruumikat puuri, millel oleks ronimisala, magamisnurgake ja liivavann. Osta suurim puur, mida saad lubada, sest nad veedavad suure osa oma elust selles puuris. Ära kunagi pea neid plastikust puurides, kuna nad võivad seda närida ja plastik on neile seedides ohtlik.
Suvel soojemate ilmadega võid lasta tšintšiljasid ka õue väikseks füüsiliseks koormuseks, juhul kui sul on olemas kindel ja ohutu aedik, kus saad neid jooksutada. Ööseks too nad alati tuppa tagasi.
Aluspanu
Puuri puhasta regulaarselt. Igapäevaselt tuleks eemaldada väljaheidetega kokku saanud aluspanu. Korra nädalas tuleb teha põhjalik puhastus, eemaldades kogu aluspanu.
Saadaval on palju erinevaid tüüpe aluspanu, kuid parimad on naturaalsed tooted, millest on tolm eemaldatud, kuna see vähendab ärritusi silmadele ja hingamisteedele.
Vannitamisliiv
Tšintšiljad peaksid liiva sees vannitama iga päev, et hoida oma karva tervena. Aseta hea kvaliteediga liiv kõrgema äärega kaussi ning luba tal seal sees ringi püherdada. Liivavann aitab eemaldada üleliigseid õlisid. Määrdunud liiv tuleks koheselt ära koristada ning kord nädalas vahetada ära terve liiv.
Tšintšiljasid ei tohi pesta veega, kuna nende karv imab vee enda sisse ning seda on väga raske ära kuivatada.
Allikas: Supreme PetFoods