Koerte kehakeelest

11.11.2019
Koerte kehakeelest

Koera kehakeel

 

On teada tuntud fakt, et koera kehakeel on väga efektiivne tema tunnete väljaselgitamiseks. Liiga tihti ei kuula inimesed, mida meie karvased sõbrad üritavad meile öelda, mis võib tuua kaasa soovimatuid tagajärgi või kaotatud võimaluse oma lemmikuga sügavamaid sidemeid luua. Kas sina tead, mida su koer sulle üritab öelda?

 

Koerte kehakeelest on palju kirjutatud ning on olemas palju oma ala eksperte, kes aitavad aru saada peenematest nüanssidest. Kuid on ka palju tahke, mis on lihtsasti tõlgendatavad, et saada aru oma koera meeleolust.

 

Millega väljendab koer oma tundeid?

 

Jälgides koerte puhul nende kõrvade asendit, pupillide laiendatust, pinget näos (eriti koonu ja otsaesise ümber), saba hoiakut ja kehakaalu jaotumist, aitab see sul märgata kas koer on lõdvestunud või hirmul, kas ta käitub alistava või dominantse maneeriga.

 

Rahulolev koer

 

Kui su koera pea on püsti, kõrvad üleval, liputab kergelt saba ja ta suu on veidi lahti ja lõdvestunult ning keharaskus on jaotatud ühtlaselt kõigile neljale käpale, siis võid eeldada, et koeral on kõik korras ning ta on lõdvestunud olekus.

 

Nauding ja staatuse näitamine

 

Kui koer on huvitatud millestki suhteliselt nauditavast, siis hoiab ta oma saba veidi kõrgemal ja liputab seda kergelt. Koon on pingevaba ja sa võid näha veidi keelt. Seda hoiakut võib koer näidata ka oma „alluvatele“, et näidata oma kõrgemat staatust karjas.

 

Ärritunud koer

 

Pinges, üles tõstetud saba, kuklakarvad püsti, ettekallutatud ja püsti kõrvad ning jõllitavad silmad annavad märku, et peaksid koerale rohkem tähelepanu pöörama. Ta huuled võivad keerduda, ta võib näidata oma hambaid ning rünnata. Hoia sellise koeraga vahet ja tagane.

 

Alistunud koer

 

Alistumist näitab koer langetatud peaga, pilgutab silmi ja hoiab neid poolkinni, kõrvad on tõmmatud taha, saba on madalal või jalgevahele tõmmatud, osaliselt kinnine suu ja noolekujuline keel ning võibolla on ülesse tõstetud ka käpp. See koer teadvustab sinu või teise koera kõrgemat staatust.

 

Lepitust otsiv koer

 

Kui alistuv koer viskab kõhuli, siis ta annab alla. Ta kõrvad on tõmmatud taha, pea on ära pööratud ning ta ei vaata sulle silma. Ta saba võib olla jalgevahele tõmmatud ja ta võib kogemata pissida. Ta tunnistab sind kui bossi ja su koer üritab sinuga lepitust leida.

 

 

 

Hirmunud koer

 

Hammustamine hirmust võib juhtuda kui su koer saadab sulle selgeid signaale, et ta ei taha, et talle lähenetakse. Hoiatusmärgid on laienenud pupillid, tagasi tõmmatud kõrvad, suu on pingul (tihti koer lõriseb), kuklakarvad püsti, saba on maas ja kange. Koera hoiab end madalal ning keharaskus on taguotsas. Sellest koerast tuleks samuti eemale hoida.

 

Väldi koeraga silmsidet

 

On hea meeles pidada, et enamikule koertele ei meeldi kui neile otse silma vaadatakse. Dominantne koer võib seda pidada väljakutseks ning võib rünnata. Seetõttu on igal aastal paljusid lapsi hammustatud näost. Lapsi peaks õpetama austama koera isiklikku ruumi ja mõistma, mil ei tohiks koerale läheneda.

 

Stress ja ebamugavustunne

 

Huulte lakkumine on veel üks vähe teada kehakeele vorm. Kui märkad, et su koer lakub palju oma huuli, kui kedagi pole läheduses, siis ta saadab sulle sõnumi. Huulte lakkumine on lepitav või rahustav žest, kui su koeral on stress või ta tunneb end ebamugavalt, kuna tema keskkonnas on miskit, mida ta peab ohtlikuks. Kuigi huulte lakkumist peetakse alistuvaks žestiks, on see märk sellest et koer on stressis ning sa peaksid oma koerale andma ruumi, et ta tunneks end mugavamalt. Pidev agressiivsus, mida su koer tajub võib viia kaitse käitumusteni, mida sa ei soovi.

 

Teades ja tundes oma koera kehakeelt, on sul oma lemmikuga tunduvalt lihtsam kontakti saada. Seega mõtle eelneva artikli peale ja mõista juba praegu teda hoopis paremini!

 

Artikkel: Petcurean